MAKALE – ALTINDAN KIYMETLİ SÖZLER

0
125

¥ Güler yüzlü olmak iman alametidir. Güler yüzlü kişi iman sahibi hakiki mümindir. Kâfir ise, imana gelmesi ihtimali vardır. Çatık kaşlı müminin ise küfürle gitmesinden korkulur.
¥ Hak teâlâ bir kula hayır murad ederse, hep hayırlı işlerle meşgul olur. Allahın bir kulu sevmediğine nişan, hep onun faydasız işlerle uğraşmasıdır.
¥ Muvaffak olmanın, başarılı olmanın şartı mütevazı olmaktır. Tevâzû göstereni Hak teâlâ yükseltir. O tevâzû ettikçe daha yükselir. Kibredeni de alçaltır. O kibirlendikçe halk onu aşağı görür. Hele Mahşer günü gurur ve kibirliler ayaklar altında kalıp hakaret görürler.
¥ Mümine sert bakmak da kul hakkına girer. Ayrıca gıybet, kalb kırmak ve su-i zan da, kul hakkıdır. Bundan kurtulmanın tek yolu, hak sahibinden helâllik dilemektir. Haklı olsak bile yine de gidip; “Sen haklısın, arkadaş beni affet!” demektir.
¥ İnsanlara teşekkür etmeyen, Allahü teâlâya şükretmiş olmaz.
¥ Kim ki Allahın emirlerine uymazsa, Allahı seviyorum demesi doğru olamaz. Kim ki Resûlün sünnetine uymaz, seviyorum derse bile ona inanılmaz.
¥ Dinden bir meseleyi öğretmek, yüzbin umre sevabından kıymetlidir.
¥ Ölümü çok düşünmek, ömrü uzatır, kalbi ferahlatır.
¥ Kim kulların günahını örterse Allah da kıyamette onun aybını örter.
¥ Kırık kalble yapılan amel, Hak indinde makbul olur.
¥ Doğrunun yayılması, yokuşu çıkmak gibidir. Şer ise bir sel gibi çabuk yayılır.
¥ Beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini bilin; ihtiyarlık gelmeden önce gençliğin, hastalık gelmeden sıhhatin, ölüm gelmeden ömrün, fakirlik gelmeden paranın, meşguliyet gelmeden boş geçen zamanın.
¥ Ahirete faydası olmayan her şey dünyalıktır.
¥ İslâma hizmet için 3 şart vardır: Güler yüzlü, tatlı dilli olmak, cömertlik, tam ihlâslı olmak.
¥ Mühim olan kalbin temiz-liğidir. Kafayı çok bilgi ile işgal etmek değildir. Bir Allah adamının bir tek kelâmı ile bir insan hidayete erer. Lâkin bir cahil ve habisin sözü ile de felâkete düşer. Kalbin nurlanmasının nişanı icraattır.

 

Mehmet Oruç

 

email

Hafız Yetiştiriyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here